Správa CHKO Brdy >> Aktuality >> Ovce a kozy na Vystrkově hlídají trilobity

Ovce a kozy na Vystrkově hlídají trilobity

Ovce a kozy na Vystrkově hlídají trilobity

26.7.2016

Vrch Vystrkov u Jinců je naleziště prvohorních fosilií a také jedno z mála míst, kde rostou pro Brdy netypické teplomilné rostliny, jako jsou rozchodníky, růže galská či vikev hrachovitá.

Vrch Vystrkov u Jinců je naleziště prvohorních fosilií a také jedno z mála míst, kde rostou pro Brdy netypické teplomilné rostliny, jako jsou rozchodníky, růže galská či vikev hrachovitá. Zarůstá ale trnkou, šípky a také třtinou křovištní. Aby se zdejší cenné bezlesí udrželo, pomůže je udržovat stádo ovcí a koz.

Od pastvy na Vystrkově si slibujeme nejen údržbu bezlesí, ale také ochranu zdejších trilobitů a dalších zkamenělin. Jejich sběratelé tu neváhají ve velkém vykopávat díry a hrozí, že bychom o toto cenné přírodní dědictví mohli rychle přijít. Stádo bude hlídáno pastevcem a psem, což by mohlo sběratele odrazovat,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny, vedoucí Správy CHKO Brdy.

Pastva bude probíhat zhruba na devíti hektarech. Pastevec elektrickým ohradníkem oplotí část porostu, jakmile jej stádo spase, přežene jej do dalšího oplůtku. To zajistí, aby si zvířata příliš nevybírala a zároveň nedocházelo k nadměrnému narušení povrchu a přehnojení trusem zvířat. Smíšené stádo bylo zvoleno proto, že kozy rády okusují i náletové dřeviny. Ty, které na pastvině přesto zůstanou, budou během podzimu vyřezány.

Kontakt:

Bohumil Fišer, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Střední Čechy, vedoucí Správy CHKO Brdy, e-mail: bohumil.fiser@nature.,cz , tel: 724 204 129

 

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.

Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00

 

Vystrkov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vystrkov

Správa CHKO Brdy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt