Správa CHKO Brdy >> Aktuality >> Co právě kvete na Hrachovišti?

Co právě kvete na Hrachovišti?

Co právě kvete na Hrachovišti?

25.5.2018

Vlhké louky na Hrachovišti hostí několik ohrožených druhů rostlin. I to je jedním z důvodů, proč se zdejší louky nesmí zanechat ladem.

Jedním z těch běžnějších je kosatec sibiřský (Iris sibirica). S tímto vysokým elegantním krasavcem se můžeme hojně setkat na vlhčích loukách po celých Brdech. Na většině území ho však v této době ještě nepotkáme rozkvetlý, protože jde o louky v chladnějších polohách.

Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), jedna z mála orchidejí, které v Brdech rostou, kvete v různých odstínech růžové barvy. Jeho jméno "prstnatec" vypovídá o tvaru podzemní hlízy, z které vybíhají prstovité výběžky. Ostatně podle tvaru hlízy připomínající rozličné orgány se jmenují i naše další druhy orchidejí - např. vstavač, vemeník nebo pětiprstka. V této době ho rozkvetlý najdete už spíše ve vyšších polohách Brd.

Nejvzácnějším z dnešních druhů je tmavě modrý zvonečník hlavatý (Phyteuma orbiculare). Býval podobně jako prstnatec májový hojným lučním druhem, ale změny v hospodaření, zejména hnojení a přeorávání luk, ho dohnaly až na červený seznam ohrožených druhů. Jak napovídá jméno, i když ne vzhled, patří do příbuzenstva zvonků.

Lokalita Hrachoviště se nachází 5 km jižně od obce Podluhy mezi kopci Špičákem, Berancem a Jedovou horou v průměrné nadmořské výšce 520 metrů. Název lokality je podle bývalé obce Hrachoviště, o které jsou vedeny první záznamy už ve 14. století. V souvislosti se zřízením Vojenského újezdu Brdy na základě zákona z roku 1949 byla obec vysídlena a srovnána se zemí. Z původní obce zbyla pouze nedávno rekonstruovaná stodola, několik rozvalin a staré ovocné sady. Dominantou lokality, až do dnešního dne, jsou čtyři lípy zasazené místními obyvateli na počest vzniku Československého státu v roce 1918.

 

kosatcePorosty kosatců rozsvítí krajinu odstíny modré a fialové.

 

kosatec_s_krizakem    kosatec
Křižák skvostný (Aculepeira ceropegia) také využil krásu kosatců. Do své sítě chytil kořist, která letěla okolo.
Možná se chtěla jen pokochat?

 

prstnatec_majovy    zvonecnik_hlavaty
Vlevo orchidej, prstnatec májový, vpravo příbuzný zvonků, zvonečník hlavatý. I ti zde dokreslují jarní barvy na loukách.

 

 

Správa CHKO Brdy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt