Správa CHKO Brdy >> Aktuality >> Netopýři

Netopýři

Netopýři

26.3.2019

Z celkového počtu 27 druhů letounů, kteří žijí v České republice, bylo v Brdech během posledních výzkumů zaznamenáno 20 druhů.

Pestrý a různověký les je pro netopýry rájem. Najdou zde dostatek hmyzí potravy a stromové dutiny, odlupující se kůru, mrazové pukliny ve kmenech, ale také štěrbiny ve skalách a suťových polích, které slouží k ochraně, k odpočinku a k přečkání zimy. Přes léto se v různých štěrbinách shromažďují samice a tvoří tzv. letní kolonie, aby zde porodily a odchovaly mláďata. V období podzimních přeletů využívají úkryty netopýři k odpočinku a k páření a v zimě v nich netopýři přečkávají nepříznivé počasí a zimují v nich. Vlastně až nedostatek vhodných přirozených úkrytů naučil netopýry používat k zimování stanoviště vytvořená člověkem - staré sklepy, štoly a jiná podzemní díla (opuštěné doly), dřevěné okenice, trámy půd, větrací otvory budov aj.

 
Netopýři zimují i ve štolách vodních děl Lázská a Pilská, kde podnik Povodí Vltavy s. p. uzpůsobil vletové otvory do zabezpečených a lidem nepřístupných štol dle požadavků Agentury tak, aby netopýři nebyli omezováni a pokud chtějí, tak aby tam našli vhodné úkryty. V těchto štolách pravidelně zimují netopýr velký, n. ušatý, n. řasnatý a n. vodní. Jejich početnosti nejsou nijak závratné - pohybují se v desítkách jedinců. Jsou zalezlí ve štěrbinách mezi kameny, pověšeni a přitisknuti ke kamenným stěnám, visí u stropu a natěsnány v malých štěrbinkách se velmi lehce přehlédnou.


Začíná jaro, a tak již za chvilku netopýři opustí své zimní úkryty a my se budeme moci za šera radovat z jejich tichého letu, při kterém loví různý hmyz, a tak pomáhají udržovat přirozenou rovnováhu v hmyzí říši.

 

netopýr řasnatý

Netopýr řasnatý

 

netopýr ušatý

Netopýr ušatý

 

netopýr velkouchý

Netopýr velkouchý

 

netopýr velký

Netopýr velký

 

netopýr vodní

Netopýr vodní

Správa CHKO Brdy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt